V Peru je nepřeberné množství cest, ať už asfaltovaných, úzkých s jedním pruhem, až po ty nebezpečné a nezpevněné. Tady máte tři nápady, kudy by váš výlet mohl vézt. 
 
Protože nejvíce leteckých společností léta do hlavního města Limy, spoustu cestovatelů začíná právě zde. Začneme tedy trasou dlouhou 260 km do Cerro de Pasco. 
Peruánské hory
 
Tahle trasa je pravděpodobně úplně nejlepší silniční trasa v Peru a jen málo cestovatelů na ni míří. Silnice PE-20 A vede přímo z centra Limy až do nádherné části And. Spousta výletníků vyráží z Limy do městeček Canta a Obrajillo vzdálených asi 100 km. Málokdo se ale vydá dál. Silnice vede přes serpentiny okolo méně známých ruin Inků až na vysokohorskou plošinu Altiplano. Můžete se zde vydat na výlet plný azurových jezer, zelených luk a pasoucích se lam.  
 
Trasa vede přes městečko Huayllay, kde můžete obdivovat neuvěřitelné skalní formace v národní chráněné oblasti Santuario Huayllay, nazývaný skalnatý les. 
 
Machu Picchu, lama

Druhá a zároveň nejznámější trasa v Peru vede z velkoměsta Cusco až k nejnavštěvovanější památce v Jižní Americe – Machu Picchu a je cca 200 km dlouhá. 
 
Pojedete přes posvátné údolí zvané Sacred valley nebo Valle Sagrado, kde budou obdivovatelé Inků ve svém živlu. Jako první můžete navštívit rozvaliny u města Pisac, vzdáleného asi 30 km od Cusca. V okolí Cusca je ale inckých památek mnohem více. 
 
Pokud budete pokračovat dále posvátným údolím, u města Urubamba narazíte na odbočku k incké památce Moray a k Salinas, odkud Inkové získávali sůl. 
Za Urubambou směrem na západ dorazíte do turistického cíle Ollantaytambo, kde se nachází obrovská incká pevnost s chrámy. 
 
Dále na západ přes mlhou zahalené sedlo Abra Malaga se dostanete až do Santa Teresy, výchozímu městu k Machu Picchu. Až do Agues Calientes neboli Machu Picchu Pueblo se dá dojet jedině vlakem nebo pěšky. Trasa začíná u nádraží u vodní elektrárny Hydroelectrica a vede podél trasy až pod známý sedmý div světa. 
 
 
 
Poslední trasa vede z historického města Trujillo, kde lze navštívit fascinující předkolumbovské město Chan Chan vybudované kolem roku 1300 n. l. Je to největší město svého druhu v celé Americe a největší město z nepálených cihel na světě.  
 
Z Chan-Chanu trasa míří až do Chachapoyas, 650 km vzdáleného městečka u džungle. Trasa je opět zajímavá hlavně pro obdivovatele ruin. 
 
Přes Contumazá a Chilete dojedete do města Cajamarca, které je považováno za nejkrásnější město severní vysočiny. V Cajamarce můžete obdivovat koloniální renesanční, barokní a gotickou architekturu, z nichž dýchá historie. 
 
Pokud budete pokračovat dál, projedete městem Celedín. Za městem se budete muset proplést přes několik serpentin a užijete si úžasný výhled na údolí s řekou Maraňon. 
Než dorazíte do cíle trasy, do města Chachapoyas, nezapomeňte navštívit Kuélap, další zajímavou předkolumbovskou památku. 
 
Peru rozhodně stojí za návštěvu, ať už tyto trasy absolvujete autem, autobusem nebo na kole. Rozhodně si odsud odvezete nezapomenutelné zážitky.