Prvním krokem, který by měl absolvovat každý, ať už chce spořit nebo ne, je udělat si obrázek o tom s jakými financemi vlastně hospodaříte. Jednoduše – jaké jsou vaše příjmy a výdaje. Určitě to není práce na pět minut, takže si klidně uvařte šálek dobré kávy, pusťte oblíbenou hudbu a pusťte se do toho!
výpočet na displeji kalkulačky.jpg
Zjistěte, jaký je váš příjem
Na první pohled nejjednodušší věcí je zjistit jaký máte vlastně příjem. Většinou ale nestačí se jen podívat na výpis z účtu, na který vám chodí výplata. Udělejte si proto detailní průzkum toho, kolik financí za měsíc získáte. Můžete do toho započítat:
·         Hlavní příjem – většinou se jedná o největší položku, která je každý měsíc přibližně stejná
·         Vedlejší příjem – příspěvky od státu, brigáda, výpomoc
·         Pasivní příjem – všechny vaše příjmy plynoucí z akcií a dalších investic, pokud nějaké máte
·         Peněžité dary
Částka samozřejmě nebude každý měsíc na korunu stejná. Proto je dobré vypracovat si tento přehled pro více měsíců než jenom jeden a poté pracovat s průměrnou částkou.
Zjistěte, za co utrácíte
Postavit se tváří tvář k tomu, jakou částku měsíčně utratíte není nic příjemného, nicméně bez toho se neobejdeme. Velmi efektivní metodou, jak si udělat pořádek ve svých výdajích je si nejlépe celý měsíc schovávat účtenky od všeho co koupíte. Nebo alespoň týden. Nakonec si vytvořte přehledný seznam všech svých výdajů, které si roztřiďte do kategorií.
prasátko na spoření.jpg
Například:
·         Výdaje na domácnost – nájem, inkaso
·         Jídlo a pití
·         Věci denní potřeby
·         Zábava (kino, divadlo, klub, alkohol)
·         Kosmetika a léky
·         Auto
·         atd.
Kategorií si samozřejmě můžete vytvořit kolik jich jen budete potřebovat. Během dělání tohoto seznamu určitě přijdete na obrovské množství položek, které vlastně nepotřebujete a vyhazujete za ně peníze úplně zbytečně.
Přehled o vašich financích vám dá pevnější pozici při rozhodování, kde ušetřit můžete a kde na rozpočet sahat nelze. Bude pro vás lehčí odhalit, kudy vám peníze „utíkají“ a budete schopni problém vyřešit. A třeba zjistíte, že si vlastně můžete pořídit mnohem levnější tarif a tu kávu ze Starbucks za stovku taky nepotřebujete úplně každý den.