Ještě než se pustíte do výsadby dýní na vaší zahradě, není od věci myslet předem na několik dobrých tipů a rad, jak na to. Bohatá úroda dýní je základem toho, abyste se mohli těšit z dýňových polévek, koláčů a dalších pochoutek z této výborné zeleniny.
Začínáme s výsadbou dýní
Úplně nejlepším začátkem pro pěstování dýní bude, když dýňová semínka zasadíte přímo do půdy. To se bude dýním dařit nejlépe. Rostliny z předpěstované sadby totiž vždy utrpí šok z přesazování, když jsou vysazovány na záhon. Dýňová semínka můžete také položit na hromadu hlíny. Naprosto ideální ale je, položíte-li dýňová semínka na hromadu kompostu. Počítejte též s tím, že dýně při svém zrání vytváří veliké množství organické hmoty. Dýně z tohoto důvodu vyžadují propustnou půdu, která má dostatek humusu a je bohatá na živiny. Dýním rovněž prospívá organické hnojení chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem. Místo pro dýně byste také měli vybrat takové, na které svítí slunce po celý den. Myslete také na to, že dýně se svými rozměry potřebují dostatek prostoru, proto semínka vysazujte nejméně metr od sebe.
Plevel musí pryč
Též místo, kde vaše dýně porostou, udržujte pečlivě bez jakéhokoli plevele, aby dýním neodebíral zbytečně živiny a vodu. Odstranění plevele rovněž napomáhá lepší cirkulaci vzduchu. Ta působí jako prevence před onemocněním rostliny. Pro výsadbu dýní na zahradě také vybírejte takové druhy, které jsou odolné vůči moučnatce neboli padlí révovému, které je vždy velikým problémem, co se oblasti onemocnění rostlin týče.
Vydatná zálivka
Jakmile se u rostliny začnou vytvářet květy a plody, bude dýně potřebovat veliké množství vody. Pokud neprší, zalejte je řádně vaše dýně alespoň jednou v týdnu. Dýně dozrávají a jsou připravená ke sklizni, když mají krásně sytou, oranžovou barvu a jejich stonek začíná usychat.