Poslední dobou se v České republice stává více oblíbenou turistika, a to u všech věkových kategorií. Velká návštěvnost je u hradů, zámků, zřícenin, ale také i u přírodních památek. V České republice patří i mezi skvosty jeskyně, ale některé nejsou ani volně přístupné veřejnosti.podzemní jeskyně
Koněpruské jeskyně
Jen kousek od Berouna se nachází krásná krajina obsahující hluboké kaňony a skalní stěny. I v této krajině se nachází Koněpruské jeskyně. Můžete se vydat prozkoumat Koněpruské růžice nebo také zachovanou penězokazeckou dílnu. Je zde krásná podívaná a výlet můžete spojit s Karlštejnem nebo Konopištěm.
Punkevní jeskyně
Patří mezi nejkrásnější jeskyně Moravského krasu. Tyto jeskyně jsou otevřené celoročně a můžete si zde užít plavbu po říčce Punkvě nebo si poslechnout známou pověst, po které místní propast Macocha dostala svůj název. Výhodou je, že v blízkosti Punkevní jeskyně se ještě nachází další krásné jeskyně, jako je například Balcarka, Kateřinská či Sloupsko – šošuvské jeskyně.
Javoříčské jeskyně
Nacházejí se v Olomouckém kraji, zde najdeme komplex chodeb, dómů a propastí. Dále se zde nachází krápníková výzdoba, která je v České republice nejbohatší.
Bozkovské dolomitové jeskyně
Tyto jeskyně se nachází pouhý kilometr od obce Bouzov v Libereckém kraji. Zde najdete rozsáhlý systém, který je jediný přístupný na severu Čech. Od roku 1999 mají totiž status národní přírodní památky.jeskyně Trháč
Sloupsko – šošuvské jeskyně
Zde najdete velký komplex chodeb, dómů a podzemních propastí. Tyto jeskyně se chlubí délkou známých chodeb a taky zde je naleziště koster medvědů, hyen a lvů. Součást prohlídky je i archeologická jeskyně Kůlna, kde byly objeveny části lebky neandertálského člověka.
Jeskyně na Špičáku
Nejstarší doložené jeskyně ve střední Evropě. Jejich první zmínka je z roku 1430. Najdeme zde neobvyklé tvary a barvy, krápníkovou výzdobu a malé jezírko.