Je s podivem, že vynález tužky je velmi mladý a byl objeven až po vynálezu knihtisku. Předchůdcem tužky byla olověná tyčka, kterou objevili staří Řekové a Římané. Na papyru zanechávala jemnou linku, čímž byla vhodná ke psaní.
tužky a guma.jpg
V 16. století přišel rozmach v užívání grafitu. Bohaté ložisko velmi kvalitního grafitu bylo objeveno v malé vesničce Borrowdale v Anglii. V ostatních zemích nebylo ložisko tak kvalitní, aby byla anglická tužka ohrožena. Anglie dokonce zakázala i vývoz. Pastýři využívali grafit hlavně k identifikaci ovcí, aby si je mezi sebou nepletli. Většinou byl grafit ořezáván na hranoly a obalován kůží, aby se s ním při práci neušpinili.
ořezané tužky.jpg
Důl v Borrowdale byl zatím jediným místem na světě, kde se grafit těžil.
Stále ale neměla tužka takovou podobu, jakou známe dnes. Dnešní podoba tužky přišla až na konci 18. století. Angličané nehodlali poskytnout grafit Francouzům, kteří po ní hladově dychtili. Tento čin vedl k objevu, jak vyrobit tuhu i z nekvalitního grafitu a s tím přišel Francouz Nicolas-Jacques Conté. Objev spočíval v tom, že se namlel méně kvalitní grafit, který se smíchal s jemným jílem, směs byla vypálena ve vysokých teplotách a výsledná ztuhlá černá hmota byla potažená voskem. Další podobné metody byly objeveny i v Americe. Zde byly vyráběny tužky nejspíše po vyhlášení nezávislosti.
ořezávátko na tužky.jpg
Dalším vynálezcem můžeme nazvat Rakušana Josepha Hardmutha, který přišel o pět let dřív než Conté s podobnou metodou, jak z jílu udělat kvalitní umělou tuhu, kterou poté vpravil do dřevěného obalu. Metoda byla patentována až na začátku 19. století. O několik let později byla ve Vídni otevřena společnost Koh-I-Noor, která pracovala převážně s kameninami a o několik desítek let se přesunula výrobu do Českých Budědojvic, kde se zaměřila výhradně na výrobu tužek.
Podoba tužky se do dnešní doby téměř nezměnila. Její vzhled je spíše stejný. V současnosti se můžeme setkat například s tužkou, která má na sobě víčko, v němž je zabudované ořezávátko. Tato tužka se prodává v Americe za stovky dolarů. Její výhodou je, že je stále ostrá a nemusíte na ní kupovat všemožné penály.