Nevěřte zázračným dietám a řiďte se vlastní intuicí

Hýbejte se – domnívat se, že se budete válet na kanapi a zároveň hubnout, je velmi naivní představa, která je zároveň velmi nezdravá. Nespoléhejte se na žádné extrémní hladovění či zvláštní dietní a detoxikační režimy bez toho, aniž byste se pohybovali. Ve hře je totiž naše imunita, která souvisí s lymfatickým systémem a lymfa se v těle musí hýbat, aby vyživovala všechny buňky a zároveň z nich odváděla toxické metabolické zplodiny. Podmínkou, aby lymfa v těle kolovala, je tělesný pohyb.

konzumace jídla

Potravinové doplňky po cvičení – tělesný pohyb zaměstnává svalové tkáně a ty se pak potřebují regenerovat či zesilovat. Je to přirozený proces, který si uvědomíte např. v době, kdy máte nohu v sádře. Po třech týdnech vám svaly na nohou natolik ochabnou (atrofují), že to bude viditelné i na první pohled. Výhodou tělesného pohybu je ovšem to, že lze bez problémů konzumovat proteinová jídla (s vyšším obsahem dusíkatých látek), která tělo využije jak pro budování svalové hmoty, tak i pro odbourávání přebytečného tuku. Vyšší obsah proteinů totiž nedovolí ukládat tukové zásoby a vydaná energie cvičením se pak spotřebuje na výstavbu svalové tkáně.

jídlo v miskách

Keto dieta – v souvislosti s proteinovými jídly https://goodly.cz/diety-vs-hubnuti-pri-beznem-stravovani/ a dietami jste již možná zaslechli tento výraz. Ovšem pozor, s čistě bezsacharidovými dietami buďte opatrní, protože takto se nelze stravovat věčně, navíc příliš mnoho proteinů velmi zatěžuje játra a ledviny a odčerpává z těla i zásoby minerálů metabolizací dusíkatých látek (pokud je jich opravdu mnoho). Zde se vyplatí jít tzv. „zlatou střední cestou“. Dopřejte si proteinové doplňky stravy v rozumné míře a hlavně po cvičení pro regeneraci a budování svalů.

Vláknina – na vlákninu se dost často zapomíná. Přitom je to základ k úspěchu. Dopřejte si celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce, zeleninu, ořechy a semínka, kde je vlákniny tak akorát – ani moc, ani málo. Vyřaďte z jídelníčku bílé pečivo (bílou mouku) a bílý rafinovaný (řepný) cukr. A omezte spotřebu červeného masa a hlavně uzenin a samozřejmě alkoholických nápojů, o cigaretách nemluvě.