Jste nováčkem ve světě rybolovu, a zvažujete tak nákup vhodného podběráku, který vám zajistí bezproblémové vylovení vašeho úlovku? Ano? Pak jste na správné adrese! Poradíme vám, podle jakých kritérií si vybrat ten, jenž bude odpovídat vaší rybolovné technice i cílové rybě, kterou se chystáte lovit.
Dle výše zmíněných parametrů se na trhu setkáme se čtyřmi základními typy podběráků. Jsou to: univerzální, kaprové, přívlačové a tzv. feeder.
Nejprve se zaměřme na univerzální podběráky. Jsou hojně využívány rybáři, kteří nevyznávají konkrétní rybolovnou techniku a potřebují se zkrátka spolehnout na nástroj, jenž je při samotném výlovu ryby nezradí.

Obrázek3

Z toho důvodu se s univerzálním rybářským podběrákem setkáte v rybářských potřebách zřejmě nejčastěji. Jsou oblíbené i pro svou skladnost a nízkou hmotnost. Nevelká velikost podběrákové hlavy je přímo určena pro snadné podebrání kteréhokoliv druhu ryb.
Většinou se skládají z teleskopické rukojetě a sklopných ramen se síťkou. Pokud se rozhodnete pro univerzální podběrák, doporučujeme vybrat ten s opravdu odolným kovovým středem, díky kterému lehce vylovíte i těžší úlovky.
Pro lov kaprovitých druhů ryb se skvěle hodí, jak samotný název napovídá, kaprový rybářský podběrák. Je vyroben z odolné konstrukce. Velikost jeho ramen, nejčastěji 100 x 100 cm, přímo odpovídá rozměrům větších kaprů či amurů.
Přívlačové rybářské podběráky jsou vhodné především pro lov dravých druhů ryb. Jejich konstrukce je uzpůsobena pro možnost rychlého zásahu v případě výlovu. Oproti ostatním typům podběráků mají výrazně kratší rukojeť. Liší se především velikostí hlavy, která je tak vhodná pro delší druhy ryb.
Posledním druhem rybářských podběráků jsou tzv. feedery, známější pod názvem podběráky na plavanou. Ty se naopak vyznačují velice dlouhou rukojetí o velikosti dosahující i 5 a více metrů.

Obrázek2

Samotná podběráková tyč je i přes svou délku skladná, což je zajištěno buď teleskopickým systémem, či využitím do sebe zapadajících destiček. Na samotný konec rukojeti pasuje podběráková hlava, kterou lze zakoupit ve více velikostech.

Na závěr se s vámi podělíme o pár rad, které vám pomohou při výběru vhodného podběráku, nejen pokud jste začínající rybáři.

  1. Pokud si jste alespoň trochu jisti, na který druh ryb byste se rádi zaměřili, volte vždy specializovaný podběrák.
  2. V případě, že zvolíte univerzální rybářský podběrák, vybírejte takový, který má středový kříž z kovu. Výrazně tím zvýšíte celkovou životnost i odolnost vašeho podběráku.
  3. Až budete vybírat podběrákovou tyč, snažte se zvolit tu vyrobenou z opravdu kvalitního materiálu. Tyč nesmí být sice příliš těžká, ale i tak by měla být odolná vůči těžším úlovkům. Začátečníkům doporučujeme zakoupit hliníkovou podběrákovou tyč.
  4. V rybářských potřebách se zaměřte i na samostatné síťky podběráku. Doporučujeme zvolit síťku vyrobenou ze silikonu, neboť nenasákne takové množství vody, jako třeba síťka z odolné tkaniny.
  5. Rozhodně si zakupte i plovák na podběrákovou tyč. Usnadní vám výlov i v případě, že vám nemá kdo pomoci.