Sekání trávy na pár milimetrů se stalo v posledních letech tak trochu národním sportem. Jakmile tráva povyroste víc jak na několik málo centimetrů, zuřivě vytahujeme sekačky a trávu zkracujeme na minimum. Anglické trávníky jsou oblíbené nejen ve městech ale už i na vesnicích. Je však dokázáno, že pravidelné sekání trávy trávníku a celkově zemi opravdu nesvědčí. Tráva totiž chrání půdu před vysycháním a vzhledem k tomu, že v posledních letech je opravdu sucho a déšť je v létě spíše ojedinělý, se problémy zvětšují. Vysušená země totiž nedokáže vodu vsakovat dostatečně rychle, a když už tedy zaprší, všechna voda steče do kanalizace a je zase pryč. Jak se tedy o zahradu a trávník starat?
· Nesekejte příliš často
Pokud sekáte trávu opravdu pravidelně a udržujete ji pouze na několika centimetrech tak ji prostě nechte růst. Nechte ji vyrůst aspoň na 15 – 20 centimetrů a teprve poté ji posekejte. Budete chránit půdu před přílišným vysoušením a navíc budete moci trávu i usušit a použít seno. Pokud nemáte hospodářská zvířata, pak klidně darujte seno někomu v okolí, kdo je má. Určitě to ocení.
· Šetřete vodou
Nedostatek vody se dnes řeší úplně všude. Zalévání neužitkové zahrady pouze zatravněné není v létě absolutně vhodné, protože se jedná o zbytečné plýtvání vodou. Avšak pokud máte možnost nachytat dešťovou vodu, pak klidně zalévejte, podpoříte tak i vsakování vody do půdy, která nebude úplně vyschlá.
· Plevel
Neberte každou barevnou kytku jako plevel a neničte je. Na zahradě vám s radostí porostou pampelišky a různé jiné luční květiny, které vám osvěží zahradu a také je můžete využít třeba na bylinkové čaje či třeba na pampeliškový med.
· Hmyz
Spolu s vyšší trávou se na vaší zahradě samozřejmě objeví i hmyz, neberte to však na škodu. Hmyz totiž často žije v symbióze a nebude vás příliš otravovat. Odměnou vám bude krásná zahrada a to, že uděláte něco pro planetu Zemi.